Galeria - PSONI - Koło w Tarnowie

Wielospecjalistyczna pomoc - rozwój i samodzielność

PSONI włącz . Opublikowano w Aktualności

Od kwietnia 2021 roku rusza nowa edycja projektu pod nazwą:

„Wielospecjalistyczna pomoc–rozwój i samodzielność”


Zadanie realizowane będzie przez PSONI- Koło w Tarnowie w terminie od 01.04.2021 do 31.03.2023 roku.


Celem projektu jest poprawa jakości życia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, zwiększenie ich samodzielności i aktywności społecznej. Zajęcia poprowadzi zespół specjalistów, w skład którego wchodzą: fizjoterapeuta, pedagog, logopeda i psycholog. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest -wiek do 18 r.ż. - posiadanie ( najpóźniej w dniu przystąpienia do projektu ) aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o niepełnosprawności - zamieszkanie w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Brzesku oraz powiecie tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim Informujemy, że trwają zapisy na bezpłatne, specjalistyczne zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne – rehabilitacja ciągła.


Zapisy i wszelkie szczegółowe informacje nt. projektu można uzyskać pod nr tel. 513 422 001

PEFRON Projekt dofinansowany ze środków PFRON
Konkurs nr1/2020 pn. „Pokonamy bariery”

KORONAWIRUS - wskazówki.

PSONI włącz . Opublikowano w Aktualności

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?,

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane w materiale filmowym internetowym pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=bO2swTJBj0s. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Ważne telefony i strony internetowe

666 035 666, 602 430 042 to całodobowe telefony dyżurne Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. Stacja ma swoją siedzibę przy ul. Mościckiego 10. W godzinach pracy placówki działają również telefony: +14 621 70 97, +14 621 70 98.

800 190 590 to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. ,

Rządowa strona informacyjna: www.gov.pl/koronawirus

Internetowa strona informacyjna Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla podróżujących. https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem. https://tarnow.psse.malopolska.pl/files/02-MEN-koronawirus_szkola_27_02_2020.pdf

Podstawowe zalecenia

1. Jak najczęściej myj ręce. Mycie i dezynfekcja rąk mają kluczowe znaczenie w prewencji zakażenia. Ręce należy myć używając mydła i wody przez co najmniej 30 sekund. Przy braku wody i mydła można użyć alkoholowych preparatów odkażających w roztworze 60%. Mycie rąk eliminuje wirusa.

2. Unikaj bliskiego kontaktu z osobami cierpiącymi na ostre zapalenie układu oddechowego. Zachowaj odległość co najmniej 1 metra od innych osób, szczególnie jeśli kaszlą, kichają i maja gorączkę, gdyż przy bliskim kontakcie możesz zostać zarażony wirusem ukrytym w kropelkach śliny.

3. Nie dotykaj rękami oczu, nosa i ust. Wirus przenoszony jest droga kropelkową, ale może przenikać do organizmu przez oczy, nos i usta, zatem unikaj dotykania ich brudnymi rękami. Rękami mogłeś dotykać powierzchni skażonej i przenieść wirus do organizmu.

4. Zasłaniaj usta i nos podczas kichania i kasłania. W przypadku ostrego zapalenia układu oddechowego, należy unikać bliskich kontaktów z innymi osobami, kasłać w rękaw l okolicy łokcia lub chusteczkę, najlepiej higieniczną, stosować maseczkę i myc ręce. Zasłaniając usta dłonią mógłbyś zarazić dotykane przedmioty i osoby, z którymi się spotykasz.

5. Nie zażywaj leków antywirusowych ani antybiotyków, o ile nie zaleci tego lekarz. Na chwilę obecną naukowcy nie potwierdzili skuteczności leków antywirusowych i antybiotyków w prewencji zakażenia nowym koronawirusem (SARS-CoV-2). Antybiotyki nie są skuteczne w walce z wirusami, a jedynie z bakteriami. SARS-CoV-2 jest wirusem, zatem leczenie antybiotykami nie znajduje zastosowania jako środek prewencji czy terapii, z wyjątkiem jednoczesnego stwierdzenia zarażeń bakteryjnych.

6. Do mycia powierzchni używaj chlorowych i alkoholowych środków dezynfekujących. Chemiczne preparaty do dezynfekcji, które mogą skutecznie usunąć z powierzchni nowy koronawirus (SARS-CoV-2), to wybielacze, substancje na bazie chloru, rozpuszczalniki, etanole 75%, kwas nadoctowy i chloroform. Najlepiej doradzi ci lekarz lub farmaceuta.

7. Używaj maseczki ochronnej wyłącznie wtedy, gdy podejrzewasz, że zachorowałeś lub opiekujesz się osobami chorymi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie maseczki wyłącznie w przypadku podejrzenia zarażenia się nowym koronawirusem i wystąpieniem objawów takich jak kaszel i kichanie, lub też sprawowania opieki nad osobą, podejrzaną o zarażenie nowym koronawirusem. Stosowanie maseczki ochronnej ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa, aczkolwiek stanowi uzupełnienie do stosowania innych środków higieny, jak dokładne mycie rąk przez co najmniej 30 sekund. Stosowanie kilku warstw maseczek nie zwiększa skuteczności.

8. Produkty i przesyłki z Chin nie stanowią zagrożenia. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że osoby otrzymujące przesyłki z Chin nie są wystawione na zarażenie nowym koronawirusem, gdyż nie jest on w stanie długo przetrwać na powierzchni. Na chwile obecną nie odnotowano przypadków, w których zarażenie nowym koronawirusem (SARS-CoV-2) wywołane zostało kontaktem z przedmiotami wyprodukowanymi w Chinach lub w innych krajach.

9. Zwierzęta domowe nie przenoszą nowego koronawirusa. Na chwilę obecną nie odnotowano przypadków zwierząt domowych, takich jak koty czy psy, zarażonych wirusem. Jakkolwiek, po kontakcie ze zwierzętami domowymi zaleca się dokładne mycie rąk wodą i mydłem.





KILOMETRY DOBRA - Nasi Ambasadorzy

PSONI włącz . Opublikowano w Aktualności

Kampanię "KILOMETRY DOBRA" w Tarnowie wspierają znane i lubiane osoby:
Daniel Olbrychski
Jacek Cygan
Jacek Wójcicki
Kamila Klimczak
Olga Szomańska
Robert Wabich
Matylda Baczyńska i Kamil Urban
Mariusz Sprutta z Jig Reel Maniacs
Świerczkowiacy
Cezary Żak
Katarzyna Żak
Hanna Śleszyńska

Pierwszy dzień kampanii Kilometry Dobra

PSONI włącz . Opublikowano w Aktualności

Rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Dobroci! Nie możemy doczekać się pierwszego kilometra złotówek. Pierwszy dzień kampani Kilometry Dobra rozpoczął się w Mościckim Centrum Kultury podczas niezwykłego wydarzenia - jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Jacka Cygana.

Mieszkania chronione

psoni włącz . Opublikowano w Mieszkania wspomagane / treningowe

Osobie, której ze względu na trudną sytuację życiową, niepełnosprawność, chorobę lub wiek potrzebne jest wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie całodobowej opieki, może być przyznany pobyt w mieszkaniu chronionym.

Mózgowe porażenie dziecięce

psoni włącz . Opublikowano w Aktualności

Rusza program rehabilitacji dla dzieci z miasta Tarnowa! Ideą projektu jest zwiększenie dostępności terapii dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Szczegóły poznasz w OWI ul. Zbylitowska 9A lub pod numerem tel. 14 627 10 22.

Zapraszamy do udziału w projekcie

psoni włącz . Opublikowano w Aktualności

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna informuje, że realizuje projekt pn. „Diagnoza, terapia oraz rehabilitacja dzieci i młodzieży przewlekle chorych, niepełnosprawnych, w tym z niedorozwojem umysłowym – rehabilitacja i aktywizacja społeczna dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym”.

Wielospecjalistyczna, kompleksowa pomoc osobie niepełnoprawnej – szansą na rozwój i zwiększenie samodzielności

psoni włącz . Opublikowano w Aktualności

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Tarnowie informuje, że realizuje projekt pn. „Wielospecjalistyczna, kompleksowa pomoc osobie niepełnosprawnej – szansą na rozwój i zwiększenie samodzielności” współfinansowany ze środków PFRON. Informujemy, że trwają zapisy na bezpłatne, specjalistyczne zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne – rehabilitacja ciągła.

Nasza placówki

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random